BUBA, Türkiye'deki nitelikli girişimcilerin ve hızlı büyüme sağlayan erken aşama girişimlerin yatırım finansmanı sağlamak amacıyla başvurdukları kurumların başında gelmektedir. 70 adet akredite edilmiş yatırımcısıyla BUBA, Türkiye'nin yatırımcı portföyü en geniş melek yatırım ağlarından biridir.

2014 yılında faaliyetlerine başlayan BUBA, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'nın Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) Ağı olarak akredite edilmiştir ve Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü'nün (EBAN) üyesidir. BUBA aynı zamanda, Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği'nin (TBAA) Yönetim Kurulu'nda yer almaktadır.

Türkiye’de melek yatırımcılık faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın öncülüğünde çeşitli mevzuatlar çıkarılmıştır. Müsteşarlık tarafından belirlenen kriterleri eksiksiz yerine getiren kişiler Bireysel Katılım Yatırımcısı olarak 5 yıllığına akredite edilmekte ve Türkiye’de kurulu olan girişimlere yaptıkları yatırımlar karşılığında çeşitli vergi avantajları elde etmektedirler. BUBA, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'nın 11 Şubat 2015 tarih ve 2015/22 sayılı kararı ile Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) Ağı olarak akredite edilmiştir ve Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü'nün (EBAN) üyesidir. BUBA, üyelerinin ilgili akreditasyon süreçlerinin yönetilmesinde ve lisanslarının alınmasında destek olmaktadır.

Melek Yatırımcılıkta Yeni Model: BUBA Syndicate

2018 yılında BUBA inovasyonu teşvik etmek ve ekonomik etkisini artırmak için yeni yatırım modeli BUBA-Syndicate'e geçiyor.

BUBA, kurulduğu günden bu yana çok sayıda şirketin girişimcilik ve inovasyon yönetimi programına “program ortağı” olarak katkı sağlamıştır. Şirketlerde en yaygın şekilde uygulanan program formatları aşağıda belirtilmiştir:

Syndicate modeliyle mikro fonlar oluşturarak daha yüksek meblağlarda yatırım yapılabilmesi hedefleniyor.

BUBA-Syndicate, likidite eksikliği, temettü eksikliği, yatırım kaybı ve seyreltme gibi riskleri anlayan ve kendi yatırım kararlarını veren sofistike yatırımcılara yönelik olacak.

BUBA Syndicate'ler tek bir şirkete yatırım yapmak üzere kurulabileceği gibi çeşitlendirilmiş bir portföye de yatırım yapılabilir.

Erken aşama girişimlerden halka arz öncesi (IPO) şirketlere kadar geniş bir portföye yatırım yapma imkanı sunacak olan Syndicate modeli hayata geçti. Daha fazla bilgi için BUBA Syndicate'i ziyaret edebilirsiniz.Yatırımcı Ön Talebi İçin Bize Ulaşabilirsiniz.